‘Yansıtma’ Paranoya mı?

Yansıtma günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte normal algılansa da paranoya ile birlikte adı geçen  bir savunma mekanizmasıdır. Psikopatolojiye göre yansıtma bir tür davranış bozukluğudur.  Ruhsal bir hastalık olarak da geçer. Yansıtma psikolojide kendini başkalarında görmek olarak geçer.

Kişi kendini çirkin olarak görür, ancak bunu karşı tarafa mal eder. Dedikodu yapma eğilimi vardır, ama karşısındaki insanları dedikoducu olarak suçlar. Liste bu şekilde uzar. Savunma mekanizması olarak düşünülse de, savunma mekanizması değil patolojik bir hastalıktır. Hastalığın ihmal edilmemesi gerekir. Kendinde bulunan yanlışları, başkasına yakıştırmasıdır. Adını da buradan alır zaten ‘yansıtma’.

Yansıtma davranış bozukluğu ve ruhsal rahatsızlıktır.
Kişide duygu, düşünce, algı ve karar verme yetisinin kaybolması ile ortaya çıkar.

Kişi onaylanmayan davranışları, kendine ait özellikleri, karşısındaki kişiye yansıtıp, bunları sanki karşısındaki kişi yapıyor ve onun özellikleri imiş gibi ona yakıştırır. Oldukça tehlikeli, bir durumdur.

Patolojik bir bozukluk olduğu için kişiye aynalık yapar. Başka birini eleştirirken fark edersiniz kötülediği her davranışı kendisi yapmaktadır. Dikkatli bir gözlemci iseniz durumu fark edebilirsiniz. Eleştiri ve hedefe koyduğu kişilere saldırmak en belirgin özellikleridir. Kişinin aşağılık kompleksi ve egosunun paranoya ile birleşmesi sonucunda kendinde olan bütün kabul görmez davranışları ve kötü bulduğu fiziksel özelliklerini rakip gördüğü kişi üzerinden kusmasıdır. Yanılgı hali ile zanlar üretmesi muhtemeldir.
Yansıtma, hepsini kapsayan bir bozukluktur. Kibir en belirgin özelliklerindendir. Sürekli merkezde olmak ve kendini önemsenme ve önemsetme ihtiyacı içindedir. Kendinde eksik gördüğü özellikleri fiziksel ya da davranış biçimlerini başka birinde görmesi onun saldırıya geçmesi için yeterlidir. Sürekli ben senden güzelim. zekiyim gibi ilkel bir iç güdü ile önemsenme açlığını kapatma halindedir. Kişinin ben merkezci davranışları zamanla kişilere karşı agresifleşmesine neden olur.

Yansıtma patolojik bozukluğunun görünür belirtileri.

Sebepsiz olarak rakip gördükleri kişilere saldırı sözlü ve eleştirel bir şekilde.

Kişi kendini kabullenemez, çünkü eksiklerini kendine değil başkalarına mal eder.

Kendinde olmayan güzel özellikleri varmış gibi yansıtmak.

Kendi suçunu başkasına atmak.

Kendinden üstün olanları tehlike olarak görüp karşısındaki kişi her türlü yalan, hakaret, yargı, kınama gibi davranışlar ile saldırmak ve sindirmeye calışmak.

Kendinden üstün olduğunu düşündüğü düşündükleri kişilere karşı genel tutumları aşağılamak, alaycılık ve saygısızca hakaretler içeren davranışlar ile kişiyi sindirmeye çalışmak.

İkili ilişkilerinde birlikte oldukları kişilerin sürekli hayatlarında kalması ve onların merkezinde olmak için her türlü yola başvururlar. Eski eş, eski sevgili ise zayıf noktalarıdır. Geçmişten kopamamak  pohpohlanma ve beğenilme aşağılık kompleksinden kaynaklanır. Sürekli onaylanma ihtiyaçları yüzünden etraflarındaki insanlara hayatı cehenneme çevirmekte ustadırlar. İkili ilişkilerinde kendi ego tatmini için etrafında bol miktarda insan tutar. Tutarsız davranışları ile çabuk kavga ve sorun çıkarırlar. Kişiliklerindeki bozukluk nedeni ile ciddi sorunlara neden olurlar. Tedavi gerektiren bir davranış bozukluğudur yansıtma. Yalan söyleme ve ajitasyon yapma, mağduru oynama konusunda ustadırlar. Sürekli kendi algı yanılmaları üzerine kurdukları dünyada yaşarlar. Kendilerinden çok etraflarındaki insanlar için tehlikelidir. Bu hastalığa sahip kişiler kendileri sürekli huzursuz olduğu için etrafa da huzursuzluk verirler. Tedavi edilmeleri ve psikolojik destek almaları olumlu sonuçlara yardımcı olur. Yansıtma psikolojik patoloji hastalığı derin irdelenmesi gereken bir konudur. Daha sonraki yazılarda değişik açılardan ele almaya devam edeceğim.

Keyifli günler dilerim

Neslihan Yanç

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorum Yazmak İster misiniz?

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*