Sigara ve Çocuklar

Günümüzde sigara içen insanlar, ikinci sınıf insan muamelesi görüyor. Sosyal sorumluluk projeleri, kampanyalar gençleri korumak ve uyarmak için değişik yollar deniyorlar. Peki bunun kırılma noktası nerede? Asıl bakılması gereken nokta bu. Çocuklar ve gençler nerede bu bağımlığa yakalanıyor. Tabi önce aile, aile bireyleri kullanıcı ise başlangıç noktası orası. Sonra sosyal çevre, arkadaşlar, sevgili vs şeklinde liste devam ediyor. Ailede en büyük görev anne-babaya düşüyor. Sigara içen bir annenin çocuğuna herhangi bi şekilde iyi örnek olma ihtimali malesef yoktur. Sigara içen anne-baba bağımlıdır. Ve rol model olarak sakıncalı bir durumdur çocuk için. Çocuk her şekilde pasif içici konumundadır. Özellikle annenin sigara içici olması her şekilde çocuk için kötü örnek olduğu gibi, anne ile sürekli yakın temasta olan çocukların bu kokuya maruz kalmalarına neden olur. Tene sinen bu kokuyu çocuğun sürekli teneffüs etmesi burada anneyi bencillikten uzaklaşma zorunluluğuna sevk etmeli. Anne bu bağımlılığı bırakmak için gerekirse bizler gibi uzmanlardan yardım talep etmelidir. Yapacağı bu davranış, hem küçük yaşta anneyi örnek alacak yavru için hem de anne için oldukça olumlu bir karardır.

Bu tip bağımlılıkların altında genellikle sosyal ortama uyum sağlayamama, küçük yaşlarda görülen şiddet, boşanma ve yetersizlik gibi nedenler yatar. Pasif içici konumunda olan kişiler dumana maruz kalarak bir çok zararlı maddeyi solurlar. Duman ile ortama yayılan bütün zararlı maddeler nefes yolu ve ten ile emilerek çocukların kanına karışır. Pasif içicilik sonucu yılda 0-5 yaş arası 1500 civarında çocuk ölmektedir. Anne-babası yüzünden pasif içici olan çocuklar yılda 3-70 paket kadarını kendi içmiş gibi zararına maruz kalıyorlar.

Ayrıca anne-babası vasıtasıyla çocuğun üzerüne sinen bu koku onun sosyal ortamda da dışlanmasına neden olur. Şimdi bir daha düşün doğurmuş olmak için mi doğurdun o çocuğu, yoksa sorumluluk sahibi misin?

 

Neslihan Yanç

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorum Yazmak İster misiniz?

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*