Aşk Mı? Sevgi Mi?

Aşk mı? Sevgi mi?

     İksi de. Tabi  farklı açılardan her iki durumu da eşit derecede önemsiyorum. Aşk tutkulu bir hal iken, sevgi süreklilik durumudur. Aşk detaycılık sever, sevgi genellemelerde hayat bulur. Aşk hata kabul etmez, sevgi hoş görülüdür. Aşk 4 aylık bir sınavdan geçer, sevgi her koşulda akar. Aşkın yüzü sıcakcık iken, sevgi güven kokar.

     Bu durum aşk ile sevgiyi birbirinden  ayırırken aynı zamanda iç içe geçmesine neden olur. Aşkın kendini ispat etmesi için 4 aylık zaman tanıyan uzmanlara katılmak pek mantıklı gelmiyor kulağa. Gerçek aşkın sınava ihtiyacı olmaz. Sevgi ise zaten koşulsuzdur. Herkesi sevebilirsiniz. Sevgi saf ve karşılıksız olur. Ve boyutları, biçimi farklıdır. Bir insanı sevmek ‘seni seviyorum’ demek  saf sevgi enerjisini ve şifasını da taşır. Sevgi şifası başlı başına bir yazı konusu. Ancak enerjisinin güzelliği tartışılmaz. Bir insanı severken onunla sürekli birlikte olma ihtiyacı hissetmezsiniz. Öncelikleriniz ve arzularınız farklıdır. Sevdiğiniz hep orada olduğu içindir ki daha az özen gösterilir zaman zaman. Aşk ise kaybetme korkusunu sonuna kadar yaşatır. Kelebek ömrü kadar düşünülür aşkın ömrü. Oysa kelebek ömrü gibi olmayan ama kelebek kanadının narinliğinde itina isteyen aşkın ömrünü uzatmak biraz detaylara dikkat ederek mümkün.

Neslihan Yanç

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  1. hasan kirazlı says

    o kadar güzel ve yalın bir şekilde yorumlamışsınız ki, okurken bir yandan da ülkemde yaşanan kadına karşı şiddet olaylarını düşündün.neden böyle bir kayma oldu bilmiyorum ama bu konudada bir yazı bekliyorum..

Yorum Yazmak İster misiniz?

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*