Sıvı Beslenmede Kalori Hesabı

Kilo sorunu olanlar için sıvı beslenme kurtarıcı gibi gelir. Bunun bir çok açıdan yanlış bilinen noktaları var. Nasılsa sıvı diye düşünerek kontrolsüzce tüketilen mevye suları kahveler ya da yemek yanında içilen gazlı içecekler ekstra kalori anlamına geliyor. Midemiz tokluk hissini katı gıdalardan alır. Çünkü katı gıdalar sindirim sistemini devreye sokar sıvı gıdalar ise bunu yapmadı için içerdikleri kaloriler belli yerlerde birikim yapar. Su içsem yarıyor mantığı gibi düşünün. Gün içerisinde sürekli kremalı şekerli kahve tüketen birinin alacağı ekstra kaloriler ditren göbek ve kalçada birikim yapar.

Aynı durum meyve suları için de geçerli. Meyvelerin içerisin de bulunan şeker meyve suyu şeklinde içildiğinde direk kalori olarak vücüdumuza girerken aynı meyveyi yediğinizde hem yeme anında kalori yakıyorsun hem de meyvenin posasında bulunan lifli kısmınıda yemis oluyorsunuz.

Masum sandığımız sıvı içecekleirn miktarını dengelemediğiniz taktirde günde ekstra 1000 kalori alıyorsunuz farkında olmadan. Kremalı, çıkolatalı kahveler yaklaşık 450-500 kalori. Bunun yanısıra 2-3 bardak asitli içecek ve şekerli çayı eklersek doymadan 1000 kalori cepte demektir. Ben hiç içmeyin demiyorum ancak tüketim esnasında kontrollü olmak ve eğer spor yapan aktif bir kişi değilseniz dikkatli olmakta fayda var. Yaşam biçiminizde yapacağınız  bazı değişiklikler ile yağ kaybı yaşayabilirsiniz ekstra bir sey yapmadan. Şekerli çayı şekersiz çay ile, meyve suyunu meyve ile, kremalı kahveleri yağsız sütlü kahveler ile değiştirin ve farkı görün. Bir de buna günlük 30 dk bir egzersiz eklenir ise yaza verilen kilolar ile girmek mümkün.

Neslihan Yanç

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorum Yazmak İster misiniz?

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*