Kendini Sevmek

     Kendini sevmek, ister inanç olarak düşünülsün, isterse iyi bir hayat arayışı diyelim, değişmeyen tek vurgusu, başlangıç noktasının biz olduğumuzdur. Bizler gerek öğretilenler, gerekse korkularımız yüzünden kendimiz sevmeği bilmiyoruz. Önce etrafımızdaki insanları sevdiğimizi, sonra kendimizi sevdiğimizi düşünürsek zaten bize yer kalmıyor başkalarından. ‘Kendini sev’ dediğimde insanların tepkileri ben o kadar egoist olamam şeklinde oluyor. Kendini sevmek egoistlik değildir. Varoluşun başlangıcıdır. Özünü sevmek, gerçek sevgiyi yaymak anlamını taşır. Kişi kendini sevdiği kadar aslında etrafına sevgi verebilir. Bunu egoistlik ile bağdaştırmak bir nevi cehalet göstergesidir. Kendine veremediğin sevgiyi başkalarına nasıl vereceksin. Çocuklarımıza eğitim verirken korkular, cezalar yerine sevginin tek çıkış yolu olduğunu anlatmalıyız. Küçük yaşta verilen eğitim onların hayata karşı sevgiyle var olmalarına yardım eder. Kendini seven kişi çevresi ile barışık bir ruh haline geçer ve bunun da pozitif etkilerini hayatının her alanında hisseder. Bu durum bencilleşmek değil, sadece kendine hak ettiğin değeri vermek demektir. Zaten insanoğlu tabiatı gereği insan bencildir. Bencillik temelimizde olan hali ile kimseyi düşünmemek değil hayatta kalabilmek için yapılması gerekenlerdir. Bencillik anlam olarak negatif algıda da olsa da, bize daha pozitif bir yaşamın kapılarını açar. Doğru algılamak yeterli.

     Gerçek benciller sizi bununla suçlayanlar ve sürekli kimse bana yardım etmiyor diye şikayet edenlerdir. Çünkü siz kendinize sevgi ve saygı duydukça bu tip insanlarda kendi işlerini kendileri yapmak zorunda kalacaklardır. Sizi suçlayan insanlar herkes onlar için birşey yapmalı zihniyetinde olan kişilerdir. Sevgi hiç şeyi mecburen yapmamaktır. Beni seviyorsan bunu yap gibi söylemler sevgi ispatı olamaz, olmamalı.

     Kendini sevmek sonradan öğrenilebilen bir durumdur. Bunun için verdiğim en kolay ve etkili egzersiz ayna ile çalışmak. Bir ayna karşısında günde 10 kere kendimi seviyorum egzersizi mucizeler yaratacaktır.

Kendimi seviyorum.

Bugün benim için mucizeler ile dolu bir gün,

gibi olumlamalar günün akışını değiştirir. Akışı pozitifte tutmak ya da sürekli negatife inmek bizim tercihimiz.

Ped&Master Koç Neslihan Yanç

 

 

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorum Yazmak İster misiniz?

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*