Feng Shui İle Evinizi Düzenleyin

Feng shui bulunduğumuz ortamda uyum içinde yaşama bilimidir. Feng shui sayesinde, kendimizi daha rahat ve mutlu hissedeceğimiz bir ev ortamı düzenleyebiliriz.

Evlermizin daha bereketli ve huzurlu olmaları için uygulamamız gereken 7 Feng shui tavsiyesini öğreneceğiz.
Göreceksiniz ki birçoğu halihazırda, belki de içgüdüsel olarak uyguladığımz şeyler, bazıları ise nedenini öğrenince çok mantıklı bulacağımız ve neden şimdiye kadar aklımıza gelmedi diye şaşıracağımız türden tavsiyeler. Unutmayalım ki, Feng shui bir anda mucizeler yaratacak büyülü bir kavram değil, akla ve mantığa dayanan, yaşadığımız mekanda gözümüzün ve ruh halimizin daha rahat olmasını sağlayan bazı dekorasyon kuralları.

▪️Daha bereketli bir ev için 7 Feng Shui tavsiyesi

1) Gereksiz eşyalardan arının
Feng shui’nin en önemli tavsiyesi belki de budur. Artık kullanmadığınız, ihtiyaç duymadığınız, bozuk, kırık, gerektiği gibi çalışmayan tüm eşyalardan kurtulun. Kullanılmadığı halde evinizde yer kaplayan eşyalar yeniliği ve yenilenmeyi engeller/azaltır. Eskiye yol verin ki yeniye yer açılsın.

2) Evin girişi davetkar olmalı, huzur vermeli
Evin ilk girişi ev hakkında bizlere fikir veren, ilk izlenimi yaratan alandır ve bu alanın mutlak suretle temiz ve bakımlı olması gerekmektedir. İnsanda içeri girme isteği uyandıran, yani davetkar biri giriş oluşturmalıyız. Feng shui’ye göre, giriş kapısının tam karşısında ayna veya cam olmamalıdır, zira bunlar olursa gelen enerji eve girmeden geri döner. Kapıya veya kapının kenarına gelenlerin içeri girmeden önce görecekleri ve olumlu hissedecekleri dekoratif bir şeyler asılmalıdır. Kapıdan girer girmez görülebilecek bir yere nazar boncuğu, fil imgesi, kuru biber, kuru kabak gibi koruyucu bir tılsım asılmalıdır. Yemek masası ve yatak odası gibi mahrem yerler evin girişinden gözükmemelidir. Ayrıca, huzursuzluk vereceği düşünüldüğü için eve ilk girerken saat de görülmemeli.

3) Her mekana uygun renkler kullanın
Oturma odasında çok farklı renkler bir arada olmalı, tek renk ağırlıklı olmamalıdır. Oturma odası sosyal bir alandır ve bu mekandaki renklerin insanın hayatına renk kattığı düşünülmektedir. Mekanlarınızda beş elementin renkleri bulunmalıdır. Özellikle en az bir tane kırmızı nesne mutlaka bulunmalıdır. (Ateş; kırmızı-turuncu, toprak; kahverengi tonları, tahta; yeşil tonları, su: mavi tonları, metal; gümüş-altın gibi metalik renkler veya direk metalin kendisi).

4) Mutfak derli toplu olsun ancak dışarıda bir gıda bulunsun
Mutfak her zaman temiz ve derli toplu olmalıdır. Mutfağa bereket getireceği düşünüldüğü için açıkta, örneğin masa üstünde veya tezgahta bozulmayacak yiyecekler olmalıdır. Bunlar bir kase içinde meyveler, çerez, cam kavanozlarda görünür şekilde kuru gıdalar, tahıllar, turşular vs. olabilir.

5) Yemek masasına yakın bir ayna olmalı
Feng shui’ye gör, yemek masasının üstüne asılan aynanın, masanın bereketini artırdığı düşünülmektedir. Tıpkı mutfakta olduğu üzere, yemek masasının üstüne bir kase meyve veya kuru gıda koymanın da bereketi artırdığı düşünülüyor. Meyve olarak, Anadolu kültüründe de bereketi artırdığına inanılan ve uzun süre açıkta dayanabilen nar ve ayva gibi meyveler seçilebilir.

6) Yatak odasında aynaya, televizyona ve saate yer yok!
Feng shui’ye göre yatak odası yalnızca uyumak ve sevişmek içindir, dolayısyla yatak odasında yatak ve belki komodinleri dışında hiçbir eşya olmamalıdır. Bu nedenle giysi dolapları da başka bir odada yer almalıdır.

Feng shui’ye göre, yatak odasında bulunan ayna dikkat dağıtır ve yatağa başka kişileri davet eder yani sadakatsizlik getirir. Bu nedenle yatak odasına ayna konmamalıdır, giysi dolapları ve ayna koymak zorundaysanız ise yataktan direkt görünemeyecek şekilde pozisyonlandırılmalıdır. Televizyon da ikili ilişkileri ve huzur dolu uykuyu bozacağı için yatak odasında bulunmamalıdır. Saat ise sanıyorum ki uygulaması en güç kural. Saat yatak odasına huzur yerine acelecilik getirir, bu nedenle bu mekanda bulunmamalıdır.

7) Kapılar ve klozet kapakları her zaman kapalı olmalı
Banyo da tıpkı mutfak gibi her zaman derli toplu ve temiz olmalıdır. Banyo kapısı ve klozet kapağı mutlak suretle sürekli kapalı tutulmalıdır, aksi takdirde yaşamsal Chi’nin eksilmesine sebep olur, yani enerji kaybı oluşur.

▪️Kötü enerjiyi evinizden uzaklaştırmak için Feng Shui ile ilgili 9 ipucu

1. Kırık nesnelerden kurtulun
Feng Shui felsefesi, negatif enerjiye katkıda bulunacak ya da olumlu olanları engelleyecek şekilde kırılan ve çatlayan tüm nesneleri atmamız gerektiğine inanıyor. Onları değiştirip onarmaya çalışsanız da, bu felsefeye göre yapabileceğimiz en iyi şey onları atmak ya da geri dönüşüme vermektir. Biraz karmaşık gelebilir, ancak ikiye bölünmüş ya da kırılmış bazı dekoratif aksesuarlarınız varsa derhal kaldırmanızı öneririz.

2. Fazla ve kullanışsız eşya biriktirmeyi bırakın
Çoğumuzun her şeyi toplama veya düzenleme merakı vardır. Depoladığımız veya istiflediğimiz nesneler, olumlu enerji akışını engelleyebilir. Bu nedenle, iyi düzenlenmiş bir ev ortamı sağladığımızda daha sakin ve huzurlu bir atmosfer oluşur. Yığılan işleri ihmal etmeyin ve biriken eşyaları toparlayın.

3. Barışı çiçeği
Çiçekler veya bitkiler, Feng Shui uzmanları tarafından yenilenebilir enerjiler olarak bilinir. Bu nedenle bitkilerin dekorasyonun bir parçası olması önemlidir. Lily of peace olarak da bilinen barış çiçeği ev dekorasyonunda kullanılır. Bakımı kolaydır, iyi enerji yayar ve her zaman göze hitap eder.

4. Tuz
Feng Shui’nin felsefesinden önce, daha önce yaşanan yeni bir eve taşınıyorsanız, her odanın her köşesine bir tutam tuz koymanızı öneririz. Bu mutfak malzemesi, önceki sakinlerin kötü enerjisini emmeye yardımcı olacaktır. Tuzu koyduktan 48 saat sonra, köşelerden çıkarmanız ve atmanız yeterlidir.

5. Dekoratif aynalar kullanın
Evinizde aynalar yoksa, dekoratif ayna modellerine bakmaya başlayabilirsiniz. Işığı yansıtırlar ve daha ferah bir atmosfer oluşturur. Derinlik katan unsurlarla alanları daha geniş gösterirler. Ancak aynaların konumu burada önemlidir. Pasif enerjiyi değiştirebileceği kapı ya da yatak odası önüne koyulması önerilmez.

6. Yatak başı kuzey yönüne
Uyku veya çalışma söz konusu olduğunda baş kısmı her zaman kuzey yönüne yönlendirilmelidir. Feng Shui’ye göre, bu daha iyi bir enerji akımına neden oluyor, çünkü gezegenin enerjisine uygun konumdur. Pozitif etkileşimler için bazı mobilyaların yönlendirilmesinde kuzey yönü etkili olacaktır.

7. Giriş holüne özen
Olumlu enerjinin girmesi açısından işe giriş holünden başlamak gerekebilir. Giriş holü için dekoratif bir ayna işlev görecektir. Dekoratif çiçaklerle şık ve cazip bir giriş dizayn edebilirsiniz. Hem olumlu enerji oluşur hem de daha estetik bir görünüm sağlarsınız. Yer döşemelerinden tüm zeminlere, giriş holünde renk ve doku ilişkisi önemlidir.

8. Cila ve hoş kokular
Kötü enerjiyi nasıl önleyeceğinizin en basit yollarından biri de hoş kokular kullanmaktır. Aromalı hoş kokular ve parfümler hem pozitif enerjiyi arttırmanızı sağlar hem de sakinleşmeyi kolaylaştırır. Tütsü kullanmayı tercih edenler için bir çok alternatif bulunmaktadır. Dekoratif unsurlarla aromalı kokulu mumlar kullanmak ayrıca şıklık kazandıracaktır.

9. Düzenli temizlik
Feng Shui’de kötü enerjileri uzaklaştırmak için, evin düzenli olarak temizlenmesi önemlidir, ferah bir atmosfer oluşturmayı kolaylaştırır. Banyo temizliğinden bulaşıkların yıkanmasına, zemin ve cam temizliklerine kadar genel temizliğin düzenli olarak ihmal edilmemesi gerekir. Ayrıca düzenli aralıklarla evinizi havalandırmayı ihmal etmeyin.

Homify.com.tr’den alıntıdır.

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorum Yazmak İster misiniz?

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*