Beynimizi Çalıştırmak İçin Alternatif Fikirler

Beyin belli bir rutine girdiği zaman tembelleşmeye başlar ve alışkanlık haline gelen işler varsa değişiklik zamanı gelmiş demektir. Biraz beyin zorlayıcı egzersizlere geçme zamanı gelmiş demektir.

Oyunlar oyanamak iyi bir yoldur. Bulmaca çözmek, değişik zeka oyunları ile kendinizi zorlamak, hafıza oyunları ile egzersiz yapmak etkili olur.

Değişik konular hakkında okumak ve araştırma yapmak meraklı olmak beyni çalıstırır. Bunun için uzun saatler harcamanıza gerek yok gün içinde 20-25 dakikalık çalışmalar yeterli.

Sağlıklı gıdalar ile beslenmek beyni çalıştırır. Kuru yemişler, omega3 gibi besinler beynin sağlıklı çalışmasını sağlar.

Kendini dinlemek beynin bir nevi enerjisini tazeler. Bunun için meditasyon yapmak ruhu ve beynı aynı zamanda dinlendirir ve olaylara farklı açıdan bakmamızı sağlar.

Televizyondan uzak durmak beyin için yararlı davranışlardan biri. Uzmanlara göre insanlar ortalama 4-5 saatini tv karşınsında geçiriyor. Bu da beyni olumsuz etkileyeb faktörlerden bir tanesi.

Bedensel faaliyetlerde bulunmak zihni dinç tutar ve vücüt denge uyumu için zorlanan beyin aktif bir biçimde çalışır. Değişik sporlar yapmak beynin farklı yönlerini çalıştırır. Kitap okumak, yeni hobiler edinmek beynin değişik şekillerde çalışmasını sağlamak için faydalı yöntemlerin başında gelir.

 

Neslihan Yanç

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorum Yazmak İster misiniz?

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*