Beş Dakikada Rahatlamanın Yollları

Yürüyüş
Bir parkta veya sakin bir ortamda yapacağınız iyi bir yürüyüş, sizi çok hızlı bir şekilde sakinleştirecektir. Örneğin ofiste aşırı strese maruz kaldıysanız, öğle yemeği molasını dışarı çıkıp biraz yürüyerek değerlendirebilirsiniz. Problemlerinizi unutmak için sadece beş dakikaya ihtiyacınız olacak. Sonra kuş cıvıltılarını duymaya ve etraftaki güzel çiçekleri görmeye başlayacaksınız. Bu tarz bir yürüyüş ayrıca sizi rahatsız eden şeyleri düşünmeniz için de fırsat yaratır çünkü yürüyüş geri adım atmanızı ve sorunlarınızı yansıtmanızı sağlar.
….

Nefes Almak
Muhtemelen; “E zaten sürekli nefes alıyorum!” diye düşünüyorsunuz. Fakat bu noktada bahsettiğimiz, bilinçli şekilde nefes almak. Bununla ilgili önemli ilk nokta, ciğerlerinize giren havaya dikkat kesilmeniz ve bunun sadece mekanik bir fonksiyon olmadığını, bu sayede hayatta kalabildiğinizi düşünmenizdir. Nefes almak hayati bir olaydır; çünkü bu durum vücudunuzu besler, stres seviyenizi düşürür ve daha fazla oksijen almanıza yardımcı olur. Rahatlamak istiyorsanız, derin derin nefes alın (her zaman burnunuzdan almaya özen gösterin). Bunun için bir parka veya bir açık alana gitmeniz şart değildir, dilerseniz ofisin ortasında da derin nefes almak suretiyle rahatlayabilirsiniz. Bu süreci kolaylaştırmak için gözlerinizi yumun ve rahat bir pozisyon alın (oturarak, ayakta veya uzanarak; nasıl rahat ediyorsanız). Bu egzersize yardımcı bir hareket, sağ burun deliğinizi tıkayarak, sadece sol burun deliğiniz ile nefes almak olabilir. Sonra burun deliklerini değiştirerek süreci tekrarlayın. Bu hareket, çok kısa süre içinde sakinleşmenize yardımcı olacaktır.
….

Gözünüzde Canlandırmak
Basitçe bu tekniği, hayal kurmak olarak da adlandırabiliriz. Çok rahatlatıcı bir tekniktir. Örneğin işyerinde telaşlı bir gün geçiriyorsanız, kendinizi Karayiplerde, hindistan cevizinden bir şeyler içiyor olarak hayal edebilirsiniz. Veya belki de sizi sakinleştiren yer bir orman veya çiçeklerin ortasında olmak olabilir. Ayrıca, gelecek hayallerinizi düşünmek de stres seviyenizi düşürmenize yardımcı olabilir. Bu tekniği uygularken kendinizi iyi gözlemleyin çünkü bazen tatile çıkma hayali veya yeni bir yere taşınma hayali, stres seviyenizin yükselmesine de sebep olabilir. Kendinizi, çok sevdiğiniz ve stresinizi azaltan bir aktiviteyi yaparken hayal edin. Bu sayede kesinlikle daha rahat hissetmeye başlayacaksınız.
….

Atıştırma
Boş bir mide, stres seviyenizi arttırabilir, sinirlerinizi bozabilir. Sağlıklı bir atıştırmalık tüketerek, sadece tok hissetmiş olmayacaksınız; aynı zamanda mutlu da hissedeceksiniz. Bunun sebebi, mide ile beynin direkt olarak ilişki içerisinde olması ile ilgilidir. Atıştırmanızı tüketirken acele etmeyin, her lokmanın tadına varmayı deneyin. Elma, granola bar veya bir parça bitter çikolata gibi sağlıklı bir atıştırmalık tercih edin. Yağlı veya şekerli yiyeceklerden kaçının, çünkü bu yiyecekler ters etkide bulunabilirler.
….

Bahçıvanlık Yapmak
Bu; yüksek stres seviyesine sahip insanlar için inanılmaz sakinleştirici bir aktivitedir. Aktivite süresince açık havada bulunmanın yanısıra, bu durum nefes almanıza yardımcı olacak ve bitkiler sinirlerinizi yatıştırıcı etki edecektir. Bir veya birkaç saksı ile bile ilgilenebilirsiniz. Bitkilerinizi sulamak, yabani otlardan temizlemek ve onlarla konuşmak için kısa da olsa zaman ayırın. Göreceksiniz ki; kan basıncınız ve kalp atışlarınız nasıl da düşmeye başlayacak.
….

Bilgisayardan Uzaklaşın
Birçok insanın yaptığı gibi, bilgisayar karşısında uzun saatler geçirmek, stres seviyesini arttırabilir. Uzun vadede bu durum, uykunun kaçmasına, uyuyamama problemlerine, depresyona, uyku problemlerine, kabus görmeye, baş ağrısına, kas ağrısına, görme bozukluklarına ve benzerlerine sebep olabilir. Mümkün oldukça her iki saatte bir beş dakika bilgisayar karşısından kalkın (aynı şey televizyon için de geçerlidir). Yatmadan bir saat önceden itibaren bilgisayar kullanmamaya çalışın ve uyurken bilgisayarınızı yatak odanızda bulundurmayın.
….

Doğa ile Buluşma
Biraz günışığı, çimlerde yürümek, bir çiçeği doğal ortamında koklamak veya kumsalda yapılacak bir yürüyüş, inanılmaz derecede rahatlatıcı aktivitelerdir. Stres, kaygı veya depresyondan şikayet eden kişiler, doğa ile iç içe zaman geçirdiklerinde bu semptomların azaldığını göreceklerdir. Eğer bir şehirde yaşıyorsanız, biraz nefes almak için parka gidin veya ofisinizi bitkiler ve çiçeklerle doldurun.
….

Masaj
Bunun için, bir masöze gidip bir saatlik bir masaj seansı uygulatmak şart değildir (tabii ki günlük olarak böyle bir imkanınızın olması müthiş olurdu). Gün içinde öyle bir an geliyor ki; üzerinizdeki sorumluluklar yüzünden kendinizi patlamak üzere gibi hissediyorsunuz. Tam da bu anda kendinize bir masaj yapabilirsiniz. İşaret parmaklarınızla orta parmağınız arasında kalan bölgeye baskı uygulayarak kalp gerginliğinizi azaltabilirsiniz. Veya başparmaklarınızın altında kalan kısma masaj uygulayarak omuz ve boynunuzu rahatlatabilirsiniz. Baş ağrınız varsa, şakaklarınıza daireler çizerek masaj uygulamak kadar rahatlatıcı bir şey daha olamaz. Bunu yaparken gözlerinizi kapamayı da unutmayın.
….

Müzik Dinlemek
Müzik, zihnimizi sakinleştirici etki eder. Ancak burada herhangi tür bir müzikten söz etmiyoruz. Sinirlerinizi yatıştırmak için, enstrümental müzik veya klasik müzik dinlemenizi tavsiye ederiz. Birçok insan, gece yatarken bu tarz müzikler dinlemeyi tercih etmekteler. Dilerseniz, çok üzgün veya yumuşak olmadıkça, favori şarkılarınızdan birini de seçebilirsiniz. Bu sayede, doğal olarak rahatlamanıza yardımcı olacak hormonların salgılanmasını tetiklemiş olursunuz. Kulaklıktan veya kısık sesle hoparlörden müzik dinleyebilirsiniz. Siz nasıl tercih ederseniz

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorum Yazmak İster misiniz?

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*