Boşanmanın Çocuklara Etkisi

     Günümüzde bir çok çift anlaşarak ayrılma yolunu seçiyor. Biraz eskiye baktığımız zaman boşanmak bir çok kadın icin oldukça zordu. Ekonomik bağımlılık ya da çevre baskısı gibi nedenler yüzünden istemedikleri evlilikleri sürdürmek zorunda kalırlardı.

     Büyük sehirleride bu durum artık daha kolay olsa da kırsal bölgelerde hala oldukça zor. Peki bu durumda çocuklar nasıl etkilenir? Ayrılma sürecince çocuklar değişik tepkiler gösterir. Bu süreçte en büyük görev anne babaya düşüyor. Çiftler kendi aralarındaki sıkıntıları çocuğa yansıtmamalılarBoşanmalarda en çok etkilenen taraf maalesef çocuklar.

     Bu süreçte çocukların verdiği tepkiler yaşlarına göre farklılık gösterir. Ayrılma sürecinden en fazla etkilenen yaş grubunun 3-6 yaş grubu olduğu da bilinen bir durum. Bu yaş grubundaki çocuklar genellikle boşanmadan kendilerini sorumlu hissediyorlar.

     7-12 yaş grubundaki çocukların boşanma nedeni olarak anne-babayı görüyor, 13-18 yaş grubunun bu süreci daha zor atlatıyor. Bu yaşlarda olan çocuklarda hayata küsme, anne-babayı suçlama ve sonucu kötü olacak alışkanlıklar edinme gibi tepkileri olabilir. Boşanma olayını duyan çocuk kendisine ne olacağı yönünde kaygı duymaya başlayabilir. Çocuğa mümkün olduğunca net cevaplar verilmeli. Kafasında soru işareti oluşturulmamalı.

      Ayrılığın sadece anne baba arasında olacağı, çocuğun hala sevileceğini söylemek çok önemli. Boşanma tüm aile için stres yaratıyor. Bu noktada önemli olan ayrılmaya karar veren çiftin ortak bir noktada buluşmaları ve çocuklara net cevaplar vermeleri. Ayrılmanın evlilik kadar doğal olduğu ve bu durumun çocukla ilgisi olmadığı anlatılmalı. Tabi profesyonel yardım almak da bir çözüm olabilir.

 Neslihan YANÇ
Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorum Yazmak İster misiniz?

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*