Okula Başlama Sendromu

Yaz tatilinin bitmesine günler kala, bir çok evde okul sendromu başladı. Çocukların okula başlaması hem aile, hem de çocuk için yeni bir dönemin başlangıcı demek. 5,5 yaşındaki çocukların okula başlarken yaşadıkları sorunlar ailelere kaygı yaşatabilir.

Çocukların korku ve kaygılarını yenmede ailelerin tutumu önemli. Mümkün oldukça sıcak ve pozitif  bir yaklaşım içinde olmalarını tavsiye ederim. Özellikle evde anne tarafından büyütülen çocuklarda evden ayrılma korkusu ağır basacaktır. Eve geldiklerinde anneyi bulamama korkusu okul fobisi haline dönüşebilir. Yeni bir sosyal çevre ile tanışan çocuk uyum sağlamakta zorlansa da bunu kısa sürede aşacaktır. Siz büyütmediğiniz sürece, çocukların atlatması çok daha kolay olur bu dönemi.

Okul korkusunu yenmek, ailelerin alacağı basit önlemler ile bu durumun üstesinden gelmek mümkün. Çocukları korkuya ve negatife yönlendirmeyecek cümleler ile konu hakkında konuşmak yeterli olacaktır. Okulda şunu yapma, bunu yapma demeyin. Bırakın çocuk kendi deneyimlesin ve öğrensin.

Kendi korkularınızı çocuğa yansıtmayın. Merak etmeyin orada çok eğlenecek ve sizi hala çok seviyor olacak. Çocuklar aynı yaşta olsalar bile gelişim süreçleri farklı olduğu için farklı farklı tepkiler gösterir.

Çocuklarda kaygı hali, iştahsızlık ve gerginlik hali başlangıçta normal bir süreçtir. Fakat durum süreklilik halini alırsa mutlaka bir uzmana danışmakta fayda var.

Ped. Neslihan Yanç

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorum Yazmak İster misiniz?

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*