0-3 Yaş Arası Çocuklarda Oyuncak Seçimi

     Oyuncaklar çocukların gelişiminde önemli bir yere sahip. Doğru seçilmiş bir oyuncak, çocuğun duyularını ve motorik becerilerini geliştirir. Burada önemli olan biraz daha bilinçli bir şekilde davranmak. Ve ne aldığımızı tam olarak bilmek. Yani hangi malzemeden üretilmiş. Çocuk sağlığına zarar veren boya içeriyor mu gibi. Sonraki adım mutlaka çocuğun yaşına uygun oyunca almak olmalı. Eğer evde 3 yaşından daha küçük bir başka çocuk varsa, oluşabilecek tehlike düşünülmeli. Mutlaka sesi kontrol edilmeli alınan oyuncağın, çok yüksek ses çıkartan bir oyuncak çocuğun algısını olumsuz yönde etkiler. Eğer alacağınız oyuncaktan emin değilseniz bunu mutlaka araştırmalı sonrasında almalısınız


1. Her zaman kaliteli oyuncaklar alın. Çok ve çocuğumuza zararı olabilecek oyuncak yerine, az ama kaliteli olmasına özen gösterin.

2. 0.3 arası çocuklar oyuncakları biraz sert kullanabilirler. Dayanıklı ve öğretici oyuncalar alınmalı. Mutfak oyuncakları, büyük arabalar gibi.

3. Oyuncaklar sadece plastikten üretimiyor. Diğer alternatifleride değerlendirin. Tahta, metal, kumaş olabilir.

4. Çocukların iki ayrı dünyaları vardır. Gerçek dünya ve hayal dünyası. İki dünyayı da besleyen oyuncak alın.

5. Belli kategoride alınan oyuncaklar onların hem dünyayı anlamalarına yardım eder, hem de duygusal gelişimlerine katkı sağlar mesela insan, hayvan formunda oyuncaklar ya da doğayı anlatan ağaç vs forumuna sahip oyuncaklar gibi.

6. Aldığınız oyuncağın çocuğu korkutmamasına dikkat edin. 

7.Çocuklar oyun oynarken bir çok farklı rolle girer, oyuncalar da burada yardımcı görev üstlenir.

Neslihan YANÇ

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorum Yazmak İster misiniz?

Email adresiniz yayınlanmayacak.

*